Przekąski z grilla to coś, co uwielbia niemal każdy. Aby jednak móc je przyrządzać w ogrodzie, trzeba zadbać o urządzenie grillujące. Na rynku dostępne są rozmaite modele grilla gazowego, jak i grilla węglowego. Który rodzaj warto wybrać i dlaczego właśnie ten sprawdzi się lepiej?
Grill węglowy czy gazowy?
Najczęściej wybieranym rodzajem grilla jest wciąż grill węglowy. Swoją popularność zawdzięcza dużej różnorodności modeli (te przybierają bardzo różne kształty oraz są dostępne w wielu rozmiarach), a także atrakcyjnej cenie. Aby korzystać z grilla węglowego, wystarczy brykiet bądź węgiel. Ponadto, zakup wszelkiego rodzaju akcesoriów do tego rodzaju grilla nie stanowi żadnego problemu, ponieważ są one ogólnodostępne.
Grill gazowy stanowi ciekawą, bardziej nowoczesną alternatywę dla klasycznego modelu węglowego. Zamiast węgla lub brykietu, do uruchomienia takiego grilla niezbędna jest butla z gazem. Często sprzedaje się je wraz z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak chociażby stoliki. Obecnie można znaleźć modele o różnej wielkości, dopasowane do potrzeb użytkowników. Czy warto się nimi zainteresować?
Dlaczego gazowy grill jest lepszy?
Przede wszystkim, grill gazowy umożliwia przygotowanie dania znacznie zdrowszego niż na grillu węglowym (w pierwszym przypadku wytapiany tłuszcz nie dotyka ognia, przez co nie zmienia się w niezdrowe opary). Z drugiej strony, brykiet i węgiel, podczas spalania, emitują szkodliwe substancje, które nie pojawiają się podczas wykorzystywania gazu. Dzięki temu użytkownicy grilla gazowego nie szkodzą też środowisku. Co więcej, grillowanie gazowe jest stosunkowo proste i pozwala łatwo zachować czystość (nie ma problemu z sadzą i popiołem). Warto też zauważyć, że modele gazowe szybko się nagrzewają, dzięki czemu nie trzeba zbyt długo czekać na posiłek.
Grill węglowy – czy można na nim zdrowo smażyć?
Zdrowe grillowanie? Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe? Otóż okazuje się, że tak! Przy odrobinie chęci i otwarcia się na nowe możliwości, przyrządzanie posiłków w ten sposób wcale nie musi wiązać się z przyjmowaniem ogromnej ilości kalorii, pokarmów ociekających tłuszczem i nie zawierających w sobie żadnych substancji odżywczych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość oraz rodzaj grillowanych produktów -stawiać na zdrowsze alternatywy: ryby, serki, warzywa, a nawet owoce w zastępstwie dla ciężkostrawnych wyrobów mięsnych. Kolejna kwestia to odpowiedni sprzęt – grill węglowy nie jest bowiem jedynym, ani najlepszym wyborem – warto zwrócić uwagę także na inne możliwości – bardziej ekologiczne i zdrowe grille elektryczne oraz grille gazowe.
Grill gazowy – bezpieczniejszy od węglowego
Grillowanie na grillu gazowym jest znacznie bezpieczniejsze zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naturalnego środowiska i przyrody, która nas otacza. Jego działanie opiera się bowiem wyłącznie na używaniu butli z czystym gazem, bez żadnych dodatkowych i chemicznych środków typu rozpałka grillowa. Zarówno do przygotowywanych potraw, jak i do atmosfery nie przedostaje się również taka ilość szkodliwych, czy rakotwórczych substancji.
Czy jedzenie z grilla gazowego jest zdrowe?
Wybierając dobry, sprawdzony grill gazowy od wiodącego producenta, spełniający wszelkie wymagane normy i certyfikaty w zakresie bezpieczeństwa, możemy bez obaw pozwolić sobie na przygotowywanie i jedzenie grillowanych potraw – może nie codziennie, ale od czasu do czasu na pewno! Gaz wykorzystywany w tego typu urządzeniach jest bowiem neutralny dla naszego zdrowia.
Czy do grilla gazowego potrzebny jest węgiel?
Nie, aby przygotowywać jedzenie na grillu gazowym nie jest potrzebny węgiel ani brykiet, czy też rozpałka, a jedynie butla z gazem, zawierająca w sobie czysty propan lub mieszankę propan-butan, która raz zakupiona starszy naprawdę na długo. To kolejna zaleta grilli gazowych – można przyrządzać na nich pyszne potrawy praktycznie od ręki, bez konieczności czynienia kolejnych wydatków. Zatem choć grille gazowe są z założenia drożdże, to godna rozważenia inwestycja, która szybki się zwróci i posłuży nam przez długie lata.