Czym byłoby lato bez chwil spędzonych w gronie znajomych przy grillu? Z pewnością każdy Polak choć raz w swoim życiu miał okazję z niego korzystać. Ten klasyczny wynalazek ma jednak wiele wad, które na przestrzeni lat zostają stopniowo niwelowane. Jest to możliwe dzięki jego wersji gazowej. W poniższym artykule postaramy się opisać, jak działa grill gazowy. Odpowiemy na pytanie, czy warto w niego zainwestować? Wiemy, że wiele osób zastanawia się nad jego zakupem, ale ma pewne obawy. Zapraszamy zatem do ciekawej lektury.
Jak obsługiwać grill gazowy?
Jednym z kilku rodzajów grilla, jest grill gazowy, który w odróżnieniu od węglowego nie wymaga zbyt wiele czasu do jego rozpalenia. Grill gazowy to urządzenie zasilane przeważnie butlą gazową, wyposażone w jeden lub kilka palników będących źródłem ognia. Między rusztem a palnikami znajduje się blacha odgrywająca rolę ociekacza na tłuszcz oraz izolacji od ognia. Znając jego budowę, możemy przejść do samego użytkowania. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy pamiętać, aby umieścić grill w bezpiecznym miejscu – daleko od łatwopalnych przedmiotów, na stabilnym gruncie, tak, aby nic nie przeszkadzało w swobodnym grillowaniu. Pamiętajmy – musimy przede wszystkim sprawdzić, czy butla z gazem zawiera wystarczającą jego ilość oraz, czy została w prawidłowy sposób podłączona do grilla. Samo uruchomienie grilla jest bardzo proste, wystarczy przekręcić jedno z pokręteł i wcisnąć przycisk zapalarki. W ten sposób powinien pojawić się płomień, dzięki któremu będziemy mogli przygotować najróżniejsze dania! To wszystko w zaledwie kilka sekund. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszego odpalenia oraz tego, jak obsługiwać grill gazowy, zapraszamy do specjalnie przygotowanej do tego instrukcji.
Grill gazowy – czy warto w niego zainwestować?
Przyzwyczajeni od lat do klasycznego grilla węglowego możemy być nieco skonsternowani, przyglądając się nowym technologiom. Pojawia się więc pytanie, czy warto zainwestować w grilla gazowego? Niezaprzeczalnie jego największą zaletą jest brak węgla, a zatem też generowanego dymu, który niejednokrotnie przeszkadzał nie tylko grillującemu w przyrządzaniu potraw, ale też wszystkim gościom podczas spotkania czy nawet osobom z sąsiedniej działki. Dym często drażnił oczy, a ubrania niemal natychmiast wchłaniały specyficzny jego zapach. Jeśli chcesz pozbyć się tych nieprzyjemnych szczegółów, postaw na grill gazowy, który nie wydziela ani dymu, ani silnego zapachu wpływającego również na smak potraw. Do tego nie brudzi i jest o wiele przyjemniejszy w użytkowaniu. Jeśli obsługiwałeś tradycyjny grill węglowy, z pewnością doszło do sytuacji, kiedy wskutek spływającego na węgle tłuszczu pojawiał się ogromny płomień, grożąc spaleniem nie tylko żywności, ale i będąc niebezpiecznym również dla Ciebie. Z grillem gazowym nic podobnego Cię nie spotka! Kolejnym atutem inwestycji w grill gazowy jest oszczędność finansowa. W przypadku grilla węglowego musimy bardzo często kupować węgiel, podpałki czy tacki, podczas gdy gazowy wymaga jedynie zakupu butli gazowej, która jest stosunkowo tania i wystarczy na bardzo długo. Ogromną zaletą gazowego grilla jest również możliwość regulowania temperatury, dzięki czemu wedle naszego życzenia utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie. Czy nie jest to wygodne rozwiązanie? Możesz śmiało dołączyć do gości i wspólnie zjeść ciepły posiłek, przez dłuższą chwilę nie zajmując się obsługą grilla.
O czym pamiętać, wybierając grill gazowy?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem grilla gazowego, warto rozejrzeć się na rynku w celu oszacowania gotowych propozycji. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki grill gazowy chcesz zainwestować? Różnorodność modeli w sklepach stacjonarnych czy internetowych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego polecamy wcześniej przygotować właściwości grilla, które są dla nas niezbędne, aby przy wyborze skupić się właśnie na nich. Jak już wiemy, grill gazowy nie wymaga od nas wielkich umiejętności. Podłączenie gazu i zapalenie grilla w takim sam sposób, jak w przypadku kuchenki gazowej, jest szybkie oraz bezproblemowe, a wszystkie grille działają w podobny sposób. Różnić mogą się przede wszystkim wielkością powierzchni rusztów, ilością palników, materiałem, z jakiego zostały wykonane czy dodatkowymi funkcjami. Dla tych, którzy grillują sporadycznie i nie chcą zbyt silnie nadwyrężać swojego budżetu, proponujemy wybrać modele tradycyjne, w rozsądnej kwocie. Dla bardziej wymagających są też wersje z piekarnikiem, wędzarnią czy z dodatkową płytą np. do smażenia jajek. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!
Dodatkowe wyposażenia grilla gazowego
Grill gazowy to w wielu przypadkach stały element wyposażenia ogrodu. Ze względu na swoje wymiary oraz z uwagi na wagę trudno zabrać go ze sobą w podróż, ale niekoniecznie musi być to jednak wada. Pokaźne gabaryty sprzyjają bezpiecznemu grillowaniu, nawet podczas nieprzyjemnej pogody – nie musimy więc martwić się o ewentualny upadek. W zależności od modelu grill może mieć kółka ułatwiające zmianę jego ustawienia. Oprócz tego większe grille mogą być wyposażone w dodatkowe półki, szafki czy podstawki usprawniające operowanie przedmiotami tuż przy grillu. Takim sposobem grill może służyć jako blat, deska do krojenia czy miejsce do przechowywania niezbędnych przedmiotów. Warto również pamiętać, że jedzenie przygotowywane na grillu gazowym jest dużo zdrowsze niż przy pomocy tradycyjnego ze względu na brak wytwarzanych, szkodliwych substancji. Połóż na ruszt ulubione mięso, warzywa lub pieczywo i zachwyć swoich gości niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem przyrządzonych pyszności!