Smażenie żywności na ruszcie można w zasadzie traktować jako polską tradycję, lecz czy tak naprawdę każdy jej kultywator wie, jak bezpiecznie grillować ulubioną żywność? Aby biesiadowanie w gronie rodziny i przyjaciół nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia żadnego z jego uczestników, warto pamiętać o co najmniej kilku zasadach. Stosowanie się do nich na pewno zwiększy szanse na uniknięcie niepożądanych przygód.
Bezpieczne grillowanie i jego znaczenie
Bezpiecznie grillowanie można rozumieć dwojako. Większość z nas, słysząc to sformułowanie, pomyśli zapewne najpierw o przygotowaniu stanowiska w taki sposób, aby znajdujące się w jego otoczeniu osoby, zwierzęta oraz przedmioty nie zetknęły się z ogniem, ponieważ dla każdego z nich mogłoby to skutkować poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy jednak także, że grillowanie potraw w prawidłowy sposób to również sztuka dobierania mięsa, warzyw i innych produktów, przygotowywanie ich do wrzucenia na ruszt, aż w końcu samo pieczenie. W końcu spożycie nieprawidłowo przyrządzonego posiłku może wpłynąć negatywnie na ludzkie zdrowie w takim samym stopniu, jak np. poparzenie się ogniem. Zacznijmy jednak od tego, co przez bezpieczny grill rozumiemy najczęściej, a więc czynności, które powinniśmy wykonać przed jego rozpaleniem.
Jak bezpiecznie grillować dowolne potrawy?
Zakładając, że wybrana przez nas żywność ma być smażona z wykorzystaniem najpopularniejszego wciąż grilla drzewnego, należy ustawić go w takim miejscu, aby powstający podczas korzystania z niego szkodliwy dym nie padał na nas ani znajdujących się nierzadko tuż za ogrodzeniem sąsiadów. Urządzenie nie powinno znajdować się blisko przedmiotów narażonych na łatwe zapalenie się (np. kanistrów z benzyną), a także w altanie czy pod zadaszonymi miejscami, gdy pozwala na to pogoda. Najlepszym miejscem na bezpieczne grillowanie będzie takie, które pozwoli nam osłonić stanowisko przed wiatrem. Gdy już do tego dojdzie, pamiętać powinniśmy o tym, że nie liczy się jedynie jakość samego urządzenia, ale też akcesoria do grilla służące głównie do przewracania smażonych produktów oraz nakładania ich na talerze. Bardzo przydatne okażą się bez wątpienia rękawice chroniące skórę dłoni przed kontaktem z węgielkami, a także długie sztućce ułatwiające wykonywanie wcześniej wspomnianych czynności maksymalnie z dala od ognia. Na wszelki wypadek dobrze jest też mieć w pobliżu głębokie naczynie z wodą bądź piaskiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie przydadzą się do ugaszenia grilla, gdy ten zostanie rozpalony zbyt mocno.
Bezpieczny grill – węglowy czy gazowy?
Bezpieczeństwo grillowania potraw wymaga nieco więcej uwagi i wysiłku, polecamy więc wszystkim zadbanie o to, aby jego poziom był maksymalnie wysoki. Dzięki temu jedzenie będzie nie tylko smaczniejsze, ale też zdrowsze. Zagwarantują nam to przede wszystkim chude gatunki mięs (np. ryby oraz drób), w trakcie przygotowywania których warto mieć w zasięgu ręki specjalne tacki, wykonywane najczęściej ze stali nierdzewnej, znacznie ograniczające ilość ściekającego wprost do ognia tłuszczu i powstawania w wyniku tego szkodliwych związków. Nieodpowiednie dla ludzkiego organizmu substancje gromadzą się z kolei w mięsie przygotowywanym tuż nad grillem i pieczonym zbyt długo, o czym także nie wolno zapominać. Podobnie zresztą, jak o jego marynowaniu za pomocą oliwy z oliwek, czosnku i cytryny, co skutkuje ograniczeniem ściekającego do paleniska tłuszczu, a co za tym idzie – również związków rakotwórczych. Szukając odpowiedzi na pytanie: „jak grillować bezpiecznie?”, za jedną z nich potraktujmy unikanie gotowych mieszanek przypraw, ponieważ w większości przypadków zawierają one dużo soli, cukru, konserwantów oraz glutaminianu sodu. Na sam koniec trzeba jednak stwierdzić, że jeśli zachodzi taka możliwość, lepiej zastąpić grill drzewny gazowym, np. z serii Relish, który jest nie tylko mniej problematyczny w obsłudze, ale pozwala też przygotowywać ulubione potrawy w taki sposób, by spożywanie ich było dla nas znacznie bardziej bezpieczne pod względem zdrowotnym.