Przepis na grillowany stek z tuńczyka
Na grillu w Twoim ogrodzie z pewnością wielokrotnie gościł stek z mięsa wołowego – dobrze przyrządzony zachwyca swoim smakiem i aromatem. Jeśli jednak tym razem szukasz pomysłu na coś nowego, nietuzinkowego, przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na grillowany stek z tuńczyka, którym urozmaicisz swoje przyjęcia w ogrodzie lub na tarasie. Przed przygotowaniem tego dania warto dokładnie zapoznać się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w wybraniu odpowiednich składników.
Jak wybrać tuńczyka?
Tuńczyk to ryba bardzo prosta w przygotowaniu, której walory smakowe doskonale podkreśla grillowanie na ruszcie. Niemniej jednak, aby przygotowane przez Ciebie danie było smaczne, należy wybrać tuńczyka ze sprawdzonego miejsca, dzięki czemu będzie on świeży i zdrowy. Jak zatem wybrać tuńczyka? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego zapach – tuńczyk pachnie dość intensywnie, lekko ostro i czuć woń morza, jednak nie jest to nieprzyjemny zapach. Jeśli ryba pachnie nieciekawie, oznacza to, że nie jest zbyt świeża. Ważny jest także jej kolor – tuńczyk może być zarówno intensywnie czerwony, jak i lekko różowy, co zależy od zawartości tłuszczu i gatunku ryby. Jeśli jednak tuńczyk ma na sobie ciemne lub zielonkawe plany, oznacza to, że nie nadaje się już do spożycia. Tuńczyka najlepiej kupić także dzień przed grillem – po kilku dniach od zakupu może stracić swoją świeżość i nie być już tak smaczny.
Stek z tuńczyka z grilla
Grillowany stek z tuńczyka, podobnie jak ten z mięsa wołowego, nie wymaga zbyt wielu przypraw, ponieważ sam w sobie ma ciekawy, nietuzinkowy smak. Warto jednak pamiętać, że tuńczyk to chuda ryba, dlatego łatwo można ją przesuszyć. W poniższym przepisie na stek z tuńczyka z grilla wyjaśnimy, w jaki sposób poprawnie go przygotować, aby był on smaczny i aromatyczny.
Do przygotowania grillowanego steku z tuńczyka będziesz potrzebować:
- tuńczyka
- oliwy
- soku z cytryny
- przypraw: pieprzu czarnego, pieprzu cayenne, soli oraz imbiru
Sposób przygotowania:
Stek z tuńczyka umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie polej go sokiem z cytryny, dodaj pieprzu, soli i odrobiny pieprzu cayenne oraz imbiru. Całość polej niedużą ilością oliwy i dokładnie natrzyj rybę, aby uniknąć jej przesuszenia. Tuńczyka włóż na minimum 30 min do lodówki, w celu jego zamarynowania. Następnym krokiem jest grillowanie steku z tuńczyka – rozgrzej grilla do 200°C (temperaturę sprawdzisz za pomocą specjalnego termometru do pieczenia). Ruszt grilla posmaruj olejem, a następnie połóż na nim steki z tuńczyka, smażąc 2-3 minuty z każdej strony. Aby uzyskać typowy dla grillowanego steku, diamentowy wzór, co jakiś czas obracaj rybę na ruszcie. Stek z tuńczyka z grilla, podobnie jak ten z mięsa wołowego, może być delikatnie surowy w środku lub dobrze wysmażony – wszystko zależy od preferencji Twoich gości.
Kanapki z grillowanym stekiem z tuńczyka
Ciekawą alternatywą steku z tuńczyka podawanego solo są kanapki z tą rybą. Takie danie z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do przygotowania kanapek ze stekiem z tuńczyka z grilla będziesz potrzebować:
- chleba pełnoziarnistego pokrojonego w grube kromki
- grillowanego steku z tuńczyka
- cebuli
- sałaty
- pomidorów
- sosu śmietanowego: masła, mąki, bulionu warzywnego, soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
Stek z tuńczyka grilluj w taki sam sposób, jak w poprzednim przepisie. Na ruszcie grilla połóż także kromki chleba, aby się lekko zarumieniły. Cebulkę pokrój w piórka i podsmaż na patelni. Następnie przejdź do przygotowania sosu śmietanowego: rozpuść 4 łyżki masła, dodaj 40 g mąki, szklankę bulionu warzywnego i szklankę śmietany – całość gotuj na małym ogniu do momentu uzyskania gęstego, jednolitego sosu, przyprawiając go solą i pieprzem. Tak przygotowanym sosem posmaruj kromki chleba, połóż na nich sałatę, pomidory, podsmażoną cebulkę i grillowany stek z tuńczyka. Kanapkę możesz zabezpieczyć wykałaczką.
Dodatki do grillowanego steku z tuńczyka
Stek z tuńczyka z grilla podany nawet bez dodatków zachwyci wszystkich Twoich gości. Niemniej jednak warto przygotować lekkie, dobrze komponujące się z tuńczykiem dodatki, które razem stworzą smaczną, spójną całość.
Pierwszą naszą propozycją jest sałatka z serem feta i oliwkami, do której wykonania będziesz potrzebować: sałaty, sera feta, oliwek, oliwy, musztardy i czosnku. Poszarpaną sałatę, oliwki i fetę pokrojoną w kostkę mieszamy w misce. Sos przygotowujemy z oliwy, przeciśniętego przez praskę czosnku, musztardy i odrobiny wody, którym polewamy całość dla nadania wyrazistego smaku.
Jeśli Twój grill odbywa się w formie obiadowej, warto dodać do steku z tuńczyka z grilla kilka dodatków, aby stworzyć sycące, pełnowartościowe danie. Z tuńczykiem doskonale będą się komponować grillowane warzywa, takie jak batat, cukinia lub bakłażan. Możesz je także przygotować w formie szaszłyków, które są łatwiejsze do pieczenia na ruszcie. Stek z tuńczyka na grill świetnie łączy się także z ziemniakami w mundurkach, które zachwycają swoją prostotą.
Ostatnią naszą propozycją podania steku z tuńczyka z grilla są szparagi w sosie holenderskim, do których wykonania będziesz potrzebować:
- pęczka szparagów
- 3 żółtka
- 100 g klarowanego masła
- 100 ml wytrawnego białego wina
- 1 łyżki soku z cytryny
- sól, biały pieprz
Szparagi dokładnie umyj i ugotuj. Sos holenderski zacznij od roztopienia masła. W małym garnku podgrzej wino, a następnie przelej je do miski i dodaj żółtka, a miskę postaw na garnku z gotującą się wodą. Żółtka z winem ubijaj na parze, aż zamienią się w puszystą pianę. Miskę zdejmij z garnka i wolnym strumieniem dodaj masło, cały czas ubijając. Całość przypraw do smaku solą i pieprzem oraz dodaj soku z cytryny. Tak przygotowany sos holenderski podaj ze szparagami i grillowanym stekiem z tuńczyka.