Grillowanie sprawia wiele frajdy. Koniecznie jednak trzeba poświęcić nieco czasu i energii na utrzymywanie grilla w czystości oraz dobrym stanie. Często widujemy osmolone, brudne grille pełne sadzy i innych, nieestetycznych naleciałości. Wcale jednak nie musi to być standardem. Nowoczesne grille, zwłaszcza te gazowe, wykonywane są ze stali nierdzewnej. To materiał, który stosunkowo łatwo wyczyścić z różnorodnych zabrudzeń. Między innymi dlatego jest tak chętnie wybierany i stosowany w gastronomii oraz wszędzie tam, gdzie występuje żywienie masowe. W domowych kuchniach także dobrze się sprawdza. Dzięki specjalnym preparatom oraz szczotkom zwykle nawet przypalony piekarnik albo ruszt od grilla wyczyścimy bez kłopotów. Ważne jednak, aby nie zwlekać z tym przesadnie i czyszczenie grilla przeprowadzać możliwie na bieżąco.
Istnieje wiele preparatów bardzo dobrze usuwających tłuszcz, przypalenia oraz przebarwienia, które nie są głęboko nawarstwione. Na przykład Koler GasGrill Cleaner do mycia grilla w sprayu. Tego typu środki czyszczące to znakomite rozwiązanie, aby równomiernie, szybko i wygodnie nanieść preparat na powierzchnię grilla. Dzięki formie sprayu substancja czyszcząca z łatwością dociera do różnych zakamarków, jakich w kratce czy nawet w ruszcie grilla nie brakuje. Odpowiednie, specjalistyczne preparaty i akcesoria to odpowiedź również na to, jak wyczyścić ruszt żeliwny grilla. Specjalistyczne środki czyszczące do grilla marki Koler to gwarancja, że czyszczenie po każdym użyciu będzie stosunkowo krótkie i niewymagające zbyt wiele wysiłku. Przeznaczone są do czyszczenia rusztów i innych elementów grilla ze stali nierdzewnej oraz żeliwnych. Generalnie sprawdzą się praktycznie we wszystkich typach grilli dostępnych na rynku, na przykład w grillach gazowych oraz tradycyjnych, opalanych węglem drzewnym czy brykietem.
Coś na ruszt
A właściwie coś, co pomoże ten ruszt dobrze wyczyścić. Kwestia tego, jak wyczyścić ruszt z grilla, wcale nie jest taka oczywista. Świeżo po zakończeniu grillowania można próbować czyścić go specjalną myjką z wodą pod dużym ciśnieniem. Najczęściej nie obędzie się jednak bez specjalnego preparatu. Ponadto nie zawsze i nie wszędzie dysponujemy wspomnianą myjką. Na pewno pomoże ona niejednokrotnie pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń, jednak trzeba je dokładnie zetrzeć i ta metoda jest wysoce skuteczna tylko wówczas, kiedy grillowanie właśnie się zakończyło, a grill jeszcze nie wystygł. Miłośnicy grillowania polecają różne, domowe sposoby czyszczenia rusztu: za pomocą sody oczyszczonej, octu, a nawet cebuli. Można eksperymentować, trudno jednak wyobrazić sobie, jak wyczyścić kratkę z grilla bez odpowiednio silnych preparatów czyszczących. Domowe sposoby nie tylko mogą być mało skuteczne, ale przede wszystkim zajmują o wiele więcej czasu. Za pomocą środka czyszczącego Koler do grilla w sprayu wyczyścisz cały grill w zaledwie kilka minut! Nie musisz także spieszyć się z myciem grilla, aby zdążyć, zanim on wystygnie. W związku z szeroko pojętym czyszczeniem grilla wskazany jest również szereg innych, rutynowych czynności. Dzięki akcesoriom marki Koler przebiegną one sprawnie i szybko.
Skrobak
Regularne czyszczenie pozwala pozbyć się zabrudzeń z grilla. Łatwo powiedzieć, jednak systematyczność nie zawsze jest czyjąś najmocniejszą stroną. Ponadto zdarza się, że po prostu nie ma czasu, a zabrudzenia i nieestetyczne przypalenia na grillu nawarstwiają się. Wówczas nie obędzie się bez profesjonalnego, ale niezwykle prostego w obsłudze manualnego skrobaka do czyszczenia płyt. Jego nazwa oraz kształt sprawiają, że nie potrzeba już specjalnej instrukcji. Po oskrobaniu silniejszych zanieczyszczeń i przypaleń warto umyć grilla za pomocą przeznaczonego do tego sprayu oraz dobrze zakonserwować. Dzięki temu kolejne warstwy w przyszłości będzie łatwiej myć, a samo urządzenie będzie prezentowało się zdecydowanie bardziej elegancko. Zwłaszcza grille gazowe ze stali nierdzewnej po nabłyszczeniu ich za pomocą stosownego preparatu Koler pięknie lśnią. I o to chodzi!
Szczotki
Jak wyczyścić ruszt z grilla? Za pomocą specjalistycznych, drucianych szczotek to proste! Szczotkę trzymasz jedynie za trzonek, zatem nie narażasz się na uszkodzenie skóry dłoni, jak bywa w przypadku drucianych zmywaków. Specjalna szczotka do czyszczenia rusztu na długim, metalowym uchwycie sprawia, że właściwie nie będziesz potrzebować nawet rękawiczek do takiej pracy. Natomiast uniwersalna, druciana szczotka na krótszej rączce połączona ze skrobakiem jest bardzo wygodnym narzędziem, które łatwiej zabrać ze sobą, kiedy wybieramy się z grillem w dalszą podróż. Taką szczotką szybko i skutecznie wyczyścisz nie tylko ruszt, ale również inne elementy składowe grilla. Następnie wystarczy spryskać grill odpowiednim sprayem, zmyć oraz nabłyszczyć.
Czy i dlaczego warto czyścić grilla?
To pytanie może wydawać się nieco absurdalne, jednak wciąż jest wielu użytkowników grilla, którzy nie przywiązują dużej wagi do jego czyszczenia. Zazwyczaj, tuż po zakończonym grillowaniu, odstawiają urządzenie w kąt i w takim stanie korzystają z niego przy następnym spotkaniu. Przypalony tłuszcz zgromadzony na ruszcie, po pierwsze, nie wygląda estetycznie. Po drugie, może zawierać substancje niekorzystne dla zdrowia, które unoszą się w powietrzu także po zgaszeniu grilla. Profesjonalne spraye sprawiają, że nie tylko grill ze stali nierdzewnej lub podobnych materiałów lśni, aż można się w nim przejrzeć, ale także dezynfekują powierzchnię. Mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem mogą się na niej rozwijać, gromadząc się również w zakamarkach. Skuteczny spray dezynfekujący posłuży nie tylko do samego grilla, ale także do wielu innych powierzchni w Waszym domu i otoczeniu. Przy okazji lekko przyciemni powierzchnie i zamaskuje drobne rysy, jakie mogą się na nich pojawiać.
Zdecydowanie warto czyścić grilla, również dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to łatwe dzięki wygodnym preparatom, które omówiliśmy w powyższym tekście.