Grillowane, smażone jedzenie kojarzy nam się raczej z niezbyt zdrowymi posiłkami. Wiele mówi się na ten temat, że takie potrawy zawierają w sobie mnóstwo tłuszczu, szkodliwych związków chemicznych, a nawet substancji rakotwórczych. Czy w związku z tym lepiej zupełnie unikać grillowanego mięsa i innych specjałów, czy może da się osiągnąć w tej kwestii pewien satysfakcjonujący kompromis – możliwość cieszenia się pysznym smakiem i aromatem grillowanego jedzenia, nie martwiąc się o negatywne skutki dla swojego zdrowia?
Dlaczego potrawy z tradycyjnego grilla są dla nas szkodliwe?
Dania smażone na grillu węglowym bądź też na ognisku z całą pewnością nie znajdują się na liście najbardziej zdrowych i lekkostrawnych produktów. Podczas takiej obróbki żywności i spalania tłuszczu wydzielają się niestety w dużych ilościach substancje szkodliwe, a nawet rakotwórcze. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim zamiast tradycyjnej kiełbasy, czy karkówki, warto dać szansę innym smakołykom – grillowanym warzywom, rybie, piersi z kurczaka, czy serom typu oscypek, halloumi, czy camembert. Nie polecamy także kupowania gotowych, zamarynowanych i przyprawionych mięs, czy innych grillowych potraw, które mogą zawierać w sobie mnóstwo soli, barwników i konserwantów. O wiele lepiej przygotować je od zera, samemu, dokładnie wiedząc co i w jakich ilościach do nich dodajemy. Można jednak również pójść i o krok dalej – zamiast tradycyjnego grilla węglowego, postawić na ten elektryczny bądź gazowy.
Grill gazowy to zdrowie, ekologia i… brak dymu
Nowoczesne grille gazowe coraz częściej wypierają te tradycyjne, znane i stosowane od lat, czyli węglowe. Coraz więcej osób w sposób bardziej świadomy podchodzi bowiem do kwestii tego, co pojawia się na ich talerzu, chcąc jeść nie tylko smacznie, ale również i zdrowo. Na szczęście takie podejście nie wyklucza całkowicie z diety grillowania, które przecież tak bardzo kochamy – kto z nas nie lubi ciepłych i słonecznych dni spędzanych na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół albo rodziny i wspólnego smakowania pysznych, pachnących już z daleka potraw? Grill gazowy to idealny złoty środek – pozwala on cieszyć się możliwością przygotowywania najróżniejszych grillowanych potraw bez obaw o skutki uboczne. Dania przygotowywane na grillu gazowym nie wchłaniają bowiem w siebie takiej ilości niebezpiecznych substancji, są soczyste, pyszne i o wiele trudniej je przypalić, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model z przydatnymi funkcjami, na przykład regulacją temperatury.
Grillowanie gazowe ma także wielką dodatkową zaletę – jest bardziej ekologiczne i w o wiele mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne, ponieważ nie emituje do atmosfery takich ilości szkodliwych oparów i substancji, niebezpiecznych nie tylko dla człowieka, ale także dla roślin i zwierząt. Takie urządzenia praktycznie wcale nie wytwarzają dymu! Dzięki temu możemy pożegnać się z problemem niezadowolonych sąsiadów, jeśli grillujemy na własnym tarasie albo balkonie, gryzieniem w oczy oraz z charakterystycznym zapachem, który osiada na naszych ubraniach.
To może jakieś wady? Grille gazowe są droższe – to prawda. Jednak późniejsze koszty ich eksploatacji są kilkukrotnie niższe (nie trzeba każdorazowo kupować węgla i rozpałki, wystarczy tylko butla z gazem). W szerszej perspektywie, mimo początkowych większych nakładów finansowych, jest to zatem opłacalna inwestycja.