Znalezienie odpowiedniego miejsca do grillowania tylko pozornie wydaje się proste. Wiele osób myśli bowiem, że może spędzać wolny czas w swojej ulubionej formie, gdziekolwiek zechce, ponieważ nie istnieje żadna ustawa wskazująca, gdzie wolno (lub nie) upiec jedzenie na świeżym powietrzu w gronie znajomych. Jest to jednak błąd, dlatego warto nieco wnikliwiej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby w przyszłości nie narazić się na otrzymanie mandatu.
Czy istnieją przepisy mówiące o tym, gdzie można legalnie grillować?
Gdziemożna grillować legalnie? Wydawać by się mogło, że przede wszystkim na własnym podwórku, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. I rzeczywiście jest to najbardziej komfortowa sytuacja, ale pamiętać należy przy tym, że nasza przyjemność nie może jednocześnie stanowić kłopotu dla sąsiadów. Nie zaleca się zatem biesiadowania niedaleko od ogrodzenia, ponieważ powstający podczas korzystania z drzewnego grilla dym może wraz z wiatrem przedostawać się na teren sąsiadującej z naszą posesji. Aby tego uniknąć, należy wybrać bardziej odległe miejsce lub zainwestować w zakup innego rodzaju urządzenia, np. grilla elektrycznego lub grilla gazowego. Nie zapominajmy również o właściwym zachowaniu uczestników imprezy, której główną atrakcję stanowi spożywanie gorącego jedzenia pod gołym niebem. Słuchanie zbyt głośnej muzyki po godzinie 22 lub innego rodzaju zakłócanie ciszy nocnej także mogą narazić nas na konsekwencje prawne.
Gdzie wolno grillować, nie mając własnego podwórka lub działki?
Mieszkając w domu wielorodzinnym, również możemy grillować na tarasie bądź balkonie, lecz pod warunkiem, że pozwala nam na to regulamin spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli nawet nic nie ma w nim na temat interesującego nas zagadnienia, co należy rozumieć jako aprobatę dla tego rodzaju rozrywki, w tej sytuacji także musimy pamiętać o sąsiadach. Nie wystarczy nam jedynie sprawdzić, gdzie wolno grillować, ale czy nic przeciwko temu nie będą mieć osoby zamieszkałe tuż obok. Polecamy więc przed wrzuceniem na ruszt swojego ulubionego jedzenia zapytać o to innych lokatorów. Jeśli okaże się, że nie, zobowiązani jesteśmy do poprawnego zachowywania się od początku do końca imprezy, ale także do zachowania bezpieczeństwa. W innym razie nie powinniśmy być zaskoczeni, że któryś z sąsiadów zaniepokojony pozostawionym bez opieki i dymiącym się nadmiernie grillem zdecydował się wezwać straż pożarną.
Miejsca do grillowania w plenerze – które wybrać?
Od dłuższego już czasu popularne zwłaszcza wśród młodych ludzi jest grillowanie w plenerze. Tym bardziej że w poszczególnych miastach istnieją miejsca publiczne, w których można robić to całkowicie legalnie. Na przykład w Warszawie są to m.in. oba brzegi nad Wisłą, w Poznaniu – strefa nad Wartą, w Krakowie zaś – Błonie. Tego rodzaju obszarów jest na ogół znacznie więcej, lecz przed uruchomieniem bądź rozpaleniem grilla lepiej jest pomimo wszystko zawsze upewnić się, czy wybrany przez nas teren nie należy do tych, o znacznej wartości historycznej i zabytkowej (jak np. stołeczne Łazienki Królewskie), co powinno być jasno określone. Tutaj również nie należy zapominać o znajdujących się w pobliżu osobach, które mogą, lecz wcale nie muszą, zaakceptować naszej chęci na zjedzenie gorącej kiełbasy czy karkówki tuż obok nich. Wybrane przez nas miejsce na grillowanie powinno być więc możliwie maksymalnie oddalone od osób nieuczestniczących w nim, ale też np. drzew (szczególnie w okresie suszy), co mogłoby nieść za sobą ryzyko wzniecenia pożaru.