Potrawy z grilla stanowią ciekawą odmianę od dań przygotowywanych tradycyjnie. Nic dziwnego, że tak wiele osób lubi wiosenne i letnie spotkania na zewnątrz, przy grillowanym mięsie i warzywach. Aby jednak wszystkim smakowało, trzeba zadbać o odpowiednią konserwację oraz regularne czyszczenie grilla, która pozwoli utrzymać urządzenie we właściwym stanie.
Grill gazowy – czyszczenie: co będzie potrzebne?
Gdy ma się grill gazowy, czyszczenie należy wykonać przy użyciu delikatnych środków, by nie spowodować jego ewentualnego uszkodzenia. Powinno się koniecznie sprawdzić, czy w składzie detergentów nie ma soli kwasów bądź zasad (występują też w marketowych środkach do grilla). Tego rodzaju preparaty mogą wejść w reakcję z metalem, a ostatecznie przyczynić się do znacznego skrócenia żywotności gilla.
Najlepiej czyścić grill gazowy płynem do mycia naczyń, który okaże się łagodny dla wszelkich metalowych i emaliowanych powierzchni. Można także skorzystać z produktów, jakie poleci sam producent grilla, na przykład specjalnych pianek myjących.
Czyszczenie grilla gazowego nie jest trudne!
Rozpoczynając czyszczenie grilla, trzeba mieć na uwadze także emaliowane części, jak chociażby wnętrze kotła. Nie powinno się ich polewać zimną wodą wówczas, gdy są jeszcze nagrzane, ponieważ takie działanie łatwo doprowadziłoby do popękania powierzchni. Dlatego czyszczenie grilla gazowego należy przeprowadzić dopiero po całkowitym ostygnięciu urządzenia.
Żeliwne ruszty należy przeczyścić drucianą szczotką. Konieczne jest też olejowanie żeliwnych elementów, ponieważ tylko w ten sposób płyta nie pordzewieje. Ta część czyszczenia grilla gazowego może być przeprowadzona przy pomocy oleju jadalnego. Trzeba pamiętać, by nie wykorzystywać do mycia grilla zmywarki, ponieważ kapsułki myjące mają w swoim składzie silne detergenty.