Grille gazowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. I nie ma się co temu dziwić! Za ich wyborem przemawia wiele plusów, wśród których warto wymienić chociażby łatwość i szybkość korzystania z takiego urządzenia (bez konieczności długiego i żmudnego rozpalania), bezproblemowe czyszczenie, możliwość cieszenia się z pysznych i soczystych potraw, dzięki opcji regulacji temperatury, a jednocześnie zdrowszych i przygotowywanych w wersji bardziej eko. Dziś kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jaki gaz przy takich sprzętach sprawdzi się najlepiej oraz o czym należy pamiętać przy jego zakupie i przechowywaniu.
Jaki gaz stosować do grilla gazowego?
Tak, jak w przypadku tradycyjnych grilli węglowych, musimy zaopatrzyć się w brykiet, rozpałkę lub specjalny płyn, przy grillach gazowych, jedyne czego potrzebujmy to rzecz jasna butka z gazem. Na jakich rodzaj najlepiej się zdecydować? Do wyboru mamy bowiem takie z samym czystym propanem lub propanem-butanem. Butle z gazem mogą występować także w różnej wielkości i pojemności. Gdzie się w nie zaopatrzyć? Na przykład na stacji benzynowej, w popularnych sieciach sklepów ze sprzętem domowo-ogrodowym, a nawet w Internecie.
Profesjonalne Grille Gazowe w ofercie Köler
Czym te dwa rodzaje gazu się od siebie różnią? Po pierwsze temperaturą wrzenia – w przypadku propanu jest to wartość –42 stopnie Celsjusza, natomiast propan-butan wrze już przy -4 stopniach. Jak wpływa to na użytkowanie tego typu urządzeń? Jeżeli chce się grillować nie tylko wiosną i latem, ale nawet zima, przy ujemnych temperaturach, trzeba mieć na uwadze fakt, że propan-butan zużyje się o wiele szybciej, zatem raczej w tym przypadku nie będzie najlepszym wyborem. Czysty propan jest ponadto bardziej wydajny, jednak jego cena będzie nieco wyższa niż mieszanki propanu z butanem.
Czy gaz LPG nadaje się do grilla?
Tak, wyżej wspomniany butlowany gaz typu czysty propan albo propan-butan to właśnie gaz LPG. Warto tutaj nadmienić, że gaz wykorzystywany przy grillach gazowych jest naprawdę wydajny i zakupiona butla starcza na bardzo długi czas. Szacunkowo można określić, że koszt jednego grillowania na grillu gazowy to zaledwie około 2 zł. Przygotowywane potrawy będą gotowe w bardzo szybkim czasie, o idealnej temperaturze, aromatyczne, soczyste i pyszne. Zdecydowanie warto wypróbować taką nowoczesną i ekologiczną metodę szybkiego grillowania.
Czy można trzymać butlę gazową pod grillem?
Gdzie najlepiej przechowywać butlę z gazem? Wiele zależy od jej wielkości i częstotliwości, z jaką grillujemy. Niewielka butla z łatwością zmieści się do środka, natomiast większe gabarytowo można bezpiecznie przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego pokrowcu. Trzymanie butli pod grillem nie stwarza niebezpieczeństwa, zatem bez obaw można właśnie w ten sposób znaleźć dla niej miejsce. Na co jednak należy uważać? Przede wszystkim butla z gazem nie powinna być przechowywana w zamkniętych, narażonych na wilgoć i zalanie pomieszczeniach. Najlepiej, aby była trzymana w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w pozycji pionowej, czyli na stojąco. Każdy z grilli Köler ma przeznaczony kosz, w którym możemy bezpiecznie przechowywać butlę aż do 11 kg!