W przydomowych ogródkach coraz częściej pojawiają się grille gazowe. Jak działają i na czym polega ich fenomen? Z czego dokładnie składa się takie urządzenie? Warto znać odpowiedzi na te pytania przed zakupem urządzenia grillującego na gaz.
Grill gazowy – zasada działania urządzenia
Jeśli chodzi o grill gazowy, zasada jego działania różni się od tej znanej z grilla węglowego. Jak sama nazwa wskazuje, do jego uruchomienia potrzebny jest gaz. Urządzenie podłącza się więc albo do sieci gazowej, albo wykorzystuje się butlę gazową. Dania opieka się tutaj za sprawą bezpośredniego działania płomienia lub przy pomocy elementów, które ulegają nagrzaniu i emitują ciepło.
Jako zaletę działania grilla gazowego można wskazać szybką gotowość do pracy oraz krótki czas przygotowywania posiłku. W takim urządzeniu można też regulować wielkość płomienia. Warto wybrać grill gazowy z wysokiej jakości materiałów. Żeliwo i stal zapobiegną utracie ciepła i pozwolą uniknąć nadmiernego zużycia gazu.
Jak jest skonstruowany grill gazowy?
W przypadku grilla gazowego, odpowiednie działanie zapewnia mu palnik, czyli najważniejszy element, z którego składa się to urządzenie. Od tego, jak są skonstruowane palniki zależy, jak działa grill gazowy. Powinny okazać się więc solidne i ciężkie, podobnie jak ruszty. By grill gazowy mógł dobrze działać, palniki muszą charakteryzować się dużą średnicą. Gdy znajdują się w sporej odległości od rusztu, ciepło może być lepiej rozprowadzane, a przyrządzane potrawy nie ulegają przypaleniu.
Ważnym elementem grilla gazowego okazuje się także pokrywka. Dzięki niej można osiągnąć nie tylko wysoką, ale również równomierną temperaturę potrawy. Ciężki ruszt z kolei nagrzewa się dobrze nawet po otwarciu pokrywy. Nie należy też zapominać o aromatyzerach – cienkich blaszkach znajdujących się pomiędzy palnikami a rusztem. To dzięki nim potrawy zyskują niepowtarzalny, grillowany smak. Warunkiem właściwego działania grilla gazowego jest odpowiednia współpraca między palnikiem, dyszami i zaworami.