Grill gazowy to urządzenie, które znaleźć można w wielu polskich domach. Urządzenie to ma całe mnóstwo zalet, a jedną z nich jest to, że pozwala ono na grillowanie nawet w nieco chłodniejsze dni. Grill gazowy umożliwia również pełną kontrolę temperatury, co stanowi gwarancję powtarzalności rezultatów. Jak przygotować aromatyczne potrawy z jego pomocą? Zdecydować można się tutaj między innymi na wędzenie na grillu gazowym. W jaki sposób powinno ono wyglądać?
Jak wędzić na grillu gazowym?
Aby rozpocząć swoją przygodę z wędzeniem na grillu, zaopatrzyć należy się w specjalną wędzarkę (inaczej skrzynkę do wędzenia) oraz wiórki drzewne. Czyn
ność ta nie należy do najtrudniejszych, lecz wymaga nieco cierpliwości. Do wyboru mamy dwie techniki wędzenia – tradycyjną oraz pośrednią. W przypadku pierwszej temperaturę należy ustawić poniżej 135 stopni Celsjusza. Wymagać będzie ona wędzenia przez około 3 – 4 godziny. Technika ta najlepiej sprawdzać będzie się w przypadku czerwonych mięs. W ten sposób uzyskać można niezwykle kruche potrawy o wyjątkowym aromacie. Jeżeli chodzi natomiast o grillowanie pośrednie, jest to metoda znacznie bardziej uniwersalna oraz szybka. Grill gazowy ustawia się tutaj na temperaturę w zakresie od 135 do 200 stopni Celsjusza. W ten sposób mięso drobiowe, wieprzowina, wołowina, dziczyzna czy ryby przygotować można w zaledwie 30 – 40 minut. Główną zaletą grillowania pośredniego jest możliwość znakomitego wydobycia smaku potraw. Jak wędzić na grillu? Pierwszy etap stanowi odpowiednie przygotowanie mięsa. Najlepsze rozwiązanie to marynowanie lub peklowanie go przez co najmniej 12 godzin. Przed rozpaleniem grilla, niezbędne będzie namoczenie wiórek do wędzenia. Powinny znajdować się one w wodzie przez minimum 30 minut. Aby dym wytwarzał się od samego początku, dodać można odrobinę suchych wiórek do mokrych. Chcąc podnieść walory aromatyczne przygotowywanej potrawy, pod mięsem umieścić można brytfannę wypełnioną wodą z dodatkiem ziół. Następnie na aromatyzerze kładziemy skrzynkę z wiórkami. W czasie wędzenia uruchamiamy wyłącznie zewnętrzne palniki.
Wędzenie na grillu przy pomocy wiórków
Jak wędzić na grillu? Do tego celu niezbędne będzie prawidłowe dopasowanie wiórków. Pamiętać należy tutaj o kilku kluczowych zasadach. Pierwsza z nich to odpowiedni dobór ich ilości. Na początek warto zacząć od około 0,5 szklanki wiórków. Przed wędzeniem niezbędne jest ich namoczenie. W czasie grillowania nie należy zbyt często otwierać pokrywy grilla. Skutkować może to bowiem uciekaniem aromatu na zewnątrz. Na sklepowych półkach spotkać można się z różnego rodzaju drewnianymi wiórkami do wędzenia. W znaczącej części przypadkó
w, do ich produkcji wykorzystuje się zrębki z drzew owocowych. W jaki sposób dopasować je do rodzaju mięsa, jakie ma znaleźć się na ruszcie? Do czynienia możemy mieć między innymi z wiórkami wyprodukowanymi z amerykańskiego orzecha białego. Przeznaczone są one do wieprzowiny, wołowiny oraz baraniny. Wiórki tego typu nadają mięsu wędzonego, ostrego, egzotycznego aromatu. Produkty cedrowe znakomicie sprawdzają się do owoców morza, ryb oraz serów, sprawiając, że zyskują one subtelny, świeży zapach. Wiórki wiśniowe dedykowane są do wieprzowiny oraz drobiu. Dzięki nim otrzymać można przysmaki o wędzonym, słodkim, owocowym aromacie. Wiórki wyprodukowane na bazie jabłoni pasują do wieprzowiny, drobiu, ryb, owoców morza i serów, nadając im lekko owocowego, słodkawego aromatu. Wyroby wytwarzane z amerykańskiego drzewa o nazwie jadłoszyn dedykowane są wieprzowinie, wołowinie oraz dziczyźnie. Nadają one im intensywnego, ostrego, pikantnego aromatu. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o wiórkach z dębowej beczki, które znakomicie podkreślają smak wieprzowiny, dziczyzny oraz wołowiny, sprawiając, że nabierają one zapachu zbliżonego do whisky. Aby wędzenie na grillu gazowym zakończyło się sukcesem, zadbać należy o dobór odpowiedniego sprzętu. Do tego celu znakomicie nadają się grille gazowe z serii Relish.