Większość z nas uwielbia letnie grillowanie – to idealny sposób na to, by zjeść coś ciepłego, pysznego, spędzić czas na łonie natury i świeżym powietrzu – w ogrodzie, na działce albo na tarasie. Tak naprawdę grillować możemy nawet i przez cały rok – wiosną, latem, jesienią, a nawet i zimą. Wystarczy, że otworzymy się na nowe możliwości i zamiast tradycyjnego grilla węglowego, poszukamy innych, alternatywnych rozwiązań. Coraz większą wagę przywiązujemy także nie tylko do samego smaku i aromatu, ale również do kwestii zdrowotnych przygotowywanego i spożywanego jedzenia. Czy grillowanie i odżywanie się w sposób zdrowy i odpowiedzialny to dwa przeciwstawne bieguny i nie da się tego połączyć, a może wręcz przeciwnie? Sprawdźmy!
Jaki grill lepszy – gazowy czy węglowy?
Grill węglowy od lat cieszy się sporą popularnością. Jednak czy aby na pewno słusznie? Wiele mówi się na temat tego, że smażone w ten sposób jedzenie kumuluje w sobie wiele szkodliwych, smolistych, czy nawet rakotwórczych substancji. Rozpalanie i czyszczenie takiego sprzętu także z całą pewnością do przyjemnych zajęć nie należy – często kosztuje nas to sporo czasu oraz nerwów, wymaga także regularnego dokupywania węgla i rozpałki, co z jednej strony generuje dodatkowe koszty, z drugiej zaś może być sporym utrudnieniem, kiedy najdzie nas ochota na spontaniczne rozpalenie grilla, a na przykład sklepy są zamknięte.
Grill gazowy – zdrowiej, szybciej i wygodniej
Jaką zatem mamy alternatywę dla tradycyjnych grilli węglowych? Nowoczesne, wykonane ze stali nierdzewnej grille gazowe. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że przygotowywane w ten sposób jedzenie jest znacznie zdrowsze, mniej kaloryczne, a równie smaczne i aromatyczne. Taki sposób grillowania to także ogromny ukłon w stronę środowiska, ponieważ grille gazowe nie emitują do atmosfery takiej ilości szkodliwych oparów i substancji. Wiele osób docenia takie sprzęty, ponieważ ich obsługa, a także czyszczenie jest banalnie proste. Większość modeli posiada także dodatkowe, przydatne gadżety i funkcje, typu regulacja temperatury, dzięki czemu gotowe potrawy wychodzą dokładnie takie, jak sobie zaplanowaliśmy i jakie lubimy najbardziej. Nie trzeba czekać na żmudne rozpalanie się grilla, co znacznie przyspiesza czas oczekiwania na gotowy posiłek. Grillowanie gazowe nie emituje także takich ilości dymu, zatem dzięki niemu możliwe jest grillowanie nawet na własnym balkonie, nie przeszkadzając sąsiadom i nie narażając się na przykre uwagi i skargi.
Podsumowując – grill gazowy czy węglowy, który będzie lepszy? Oczywiście wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Grille gazowe są z reguły nieco droższe, natomiast węglowe występują w różnych, nawet niewielkich rozmiarach. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby znaleźć model grilla idealny dla siebie. Naszym zdaniem warto jednak otworzyć się także na nowe, ekologiczne rozwiązania, iść z duchem czasu i grillować nieco zdrowiej – czyli na grillu gazowym.